09:11 З ЮВІЛЕЄМ, ВОЛЕЙБОЛ! | |
Сьогодні, 9 лютого, відзначається 125-річний ювілей з дати народження однієї з найпопулярніших спортивних ігор - волейболу. Як свідчить історія, цього дня 1895 року викладач фізичного виховання коледжу Асоціації молодих християн пан Вільям Дж. Морган у місті Холіок (штат Массачусетс, США) підвісив у спортзалі тенісну сітку на висоті 196 см, і його учні почали перекидати через неї м’яч…
Нову гру спочатку охрестили «mintonette», та вже за рік, коли це «ноу-хау» представили громадськості на конференції Союзу християнської молоді в Спрінгфілді, професор Альфред Хальстед запропонував перейменувати її у «волейбол», що в перекладі означає «літаючий м’яч». Оскільки основна ідея гри полягала в тому, щоб ударяти руками по м’ячу, примушуючи його перелітати через сітку, то версія Хальстеда стала історичною.
У 1897 році фахівцями було розроблено перші чіткі правила волейболу, а у 1900 році він вийшов за межі США і почав швидко поширюватися в інших країнах світу, набуваючи все більшої популярності. У СРСР волейбол дістав розвиток із початку 1920-х років. Офіційною датою його народження в радянській країні вважається 28 липня 1923 року, коли на Мясницькій вулиці у Москві відбувся матч між командами Вищих художньо-технічних майстерень (ВХУТЕМАС) і Державного технікуму кінематографії.
До України ж ця гра завітала 1925 року. Тоді професор В.Блях. котрий мешкав у Харкові, побував у Москві, випадково потрапив на цю гру і вирішив щось подібне організувати у різному місті. Професора підтримали його колеги, учні. Тож буквально за кілька днів у Харкові звели перші волейбольні майданчики, де почалися масові змагання, які, власне, і поклали початок розвитку волейболу в Україні. Далі активно створювалися команди у тому ж Харкові, а також в Одесі, Дніпропетровську, Києві…
1927 року у Харкові відбувся перший чемпіонат України, де взяли участь колективи з 11 міст. Перемогу святкували дніпропетровці. Цей турнір, висловлюючись сучасною термінологією, став доброю перевіркою сил перед стартом Всесоюзної спартакіади, що відбулася в серпні 1928-го. Там у фінальному матчі українці з рахунком 2:0 переграли господарів майданчику – москвичів. Таким чином, саме наші співвітчизники стали першими тріумфаторами у всесоюзних змаганнях. А жіночий колектив України посів друге місце.
До речі, саме українське місто стало ареною проведення першого офіційного чемпіонату Радянського Союзу: у квітні 1933 року він відбувся у Дніпропетровську…
…Новою ерою розвитку волейболу, яка дала потужний поштовх для його культивування на всіх континентах та, зрештою, включення до програми Олімпійських ігор, став 1947 рік. Тоді з 18 по 20 квітня у Парижі відбувся перший Конгрес з волейболу за участю 14 країн (Бельгія, Бразилія, Угорщина, Нідерланди, Єгипет, Італія, Польща Португалія, Румунія, США, Уругвай, Франція, Чехословаччина і Югославія), на якому була утворена Міжнародна федерація волейболу - Federation Internationale de Volleyball (FIVB - ФІВБ). Першим її президентом став француз Поль Лібо. Пізніше для керування волейболом на різних континентах і для представництва ФІВБ на місцях були створені зональні конфедерації: Азіатська (1960), Європейська (1963), Африки і Магаласійської Республіки (1965), Північної, Центральної Америки і Карибського моря (1966)…
На даний момент наш прекрасний вид спорту є наймасовішим у світі, а ФІВБ налічує у своїй «сім’ї» більш як 220 країн.
З ювілеєм, волейбол!
fvu.in.ua | |
|
Всього коментарів: 0 | |